Reprezentace
-
RokZlatoStříbroBronzDružstvo
-
1989------------
-
1990-1999342---
-
2000-20093610---
-
2010-2019644---
-
2020-20221---2---
Není moc závodníků, kteří by se začali věnovat sportu, jako je rybolovná technika, právě proto, že tento sport dělal někdo z rodičů. Ano, tu a tam se objeví. Převažuje však počet těch, kteří nevyrostli v rodině závodníků RT. Ve Švýcarsku se však jeden takový chlapec objevil. Tatínek, zkušený závodník, chlapce tu a tam vzal s sebou na trénink a dovolil mu si i zaházet na terče. O pár desítek let později se z chlapce stal jeden ze dvou švýcarských reprezentantů, kteří dokázali vybojovat více jak 10 titulů mistra světa nebo Evropy.
Markus se prvního mistrovství Evropy dospělých zúčastnil roku 1989 v norském Oslu. Zatím poslední mistrovství světa absolvoval roku 2023 v polské Bychawě. Za tuto dlouhou dobu, čítající 33 let, dokázal vybojovat 45 individuálních medailí (2. místo ve Švýcarsku).
Zlatých bylo celkem 13 (2. místo ve Švýcarsku). Ač na první titul mistra světa ve víceboji ještě čeká, podařilo se mu třikrát být na druhém místě.
Nejsilnějšími disciplínami byly disciplíny s multiplikátorem, jak skish, tak i dálka.
Průměrný medailový zisk na 1 účast na mistrovství tak činila hodnota 1,36, což ho řadí na 6. místo.
Švýcarsko je jedna z mála zemí, která se účastnila mistrovství světa již od samotných počátků. Hned na prvním mistrovství, pořádaném organizací ICF v roce 1957, se objevily legendy, jakými byli pánové Vieser, Berli nebo Schreck. Právě tito pánové se stali v následujícím období na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století prvními švýcarskými medailisty. Na počátku šedesátých let však došlo k rozdělení těchto závodníků na ty, kteří se účastnili mistrovství světa, pořádaných organizací ICF, a na ty, kteří jezdili ty pořádané pod CIPS. Zatím co pan Vieser jezdil na ICF mistrovství, pan Schreck jezdil na CIPS mistrovství. Jednou z mála výjimek byla největší hvězda švýcarské rybolovné techniky, pan Peter Hässig, který se účastnil všeho, čeho se zúčastnit mohl. Například v roce 1975 pořádal CIPS, tehdy již odbor FCS, mistrovství Evropy, tak pan Hässig zajel tam a k tomu si dal i mistrovství světa, pořadané pod ICF.
V sedmdesátých letech, kdy se spojila pravidla ICF a CIPS do jednoho desetibojového balíku, se objevuje na mistrovstvích i nová osoba - Peter Kläusler. Můžeme ho nalézt ve výsledcích na třech mistrovstvích Evropy a čtyřech mistrovstvích světa. Jeho obrovskou doménou byly disciplíny s multiplikátorem a muška skish. Celkem šestkrát se mu podařilo dostat do první pětky v disciplínách a na pátém místě skončil i v multiplikátorovém trojboji, který se uskutečnil v roce 1975 (Spa, Belgie).
Multi dálka byla ale srdcová záležitost. Však také všechny tři medaile, které se mu podařilo získat, jsou právě z disciplíny multi dálka obouruč. V letech 1975 a 1981 vybojoval bronzovou medaili, ale vrchol zaznamenal v roce 1980, kdy se stal mistrem světa v této disciplíně, když svým hodem za hranici 107 metrů překonal ostatní závodníky o 6 metrů(!).
Jablko, zdá se, nepadlo daleko od stromu. Ale popořádku...
Malý Markus se začal seznamovat s rybolovnou technikou jako teprve osmiletý chlapec. Chodíval s otcem na tréninky, a tak ho tatínek nechal tu a tam si to vyzkoušet. Dva roky na to se již zúčastnil svých prvních závodů. Od jedenácti se i seznamoval s muškařskými disciplínami. Dokonce i na nejstarší fotografii, která se dochovala, drží v ruce prut na mušku skish. Bylo mu tenkrát dvanáct let.
Závodění rozvíjelo u mladého chlapce vášeň pro tento sport. Jak se zlepšoval, začal se účastnit i mezinárodních závodů. Ty první absolvoval jako třináctiletý. Bylo to tenkrát ve Francii, v Lyonu.
Organizace ICF a FCS se domluvily na pokusu vytvořit i mistrovství Evropy pro mládež. První se konalo v roce 1981 v německém městě Fürth im Wald. A Markus měl tu možnost se zúčastnit. No, nedopadlo to úplně dobře. Hned po dovolené, trávené ve velmi teplém počasí na Korsice, se přemístil do velmi studeného a deštivého počasí v německém městě. A reakce těla byla rychlá. Ještě před zahájením závodu skončil Markus v nemocnici s horečkou kolem 40 stupňů. Kromě toho, že se závoděním byl šmytec, doktoři upozorňovali Markuse, že pokud horečka neustoupí, nebude moct Markus se svým týmem odjet domů a bude muset zůstat v nemocnici. Pevně rozhodnut se připojit ke svému týmu si Markus trošku pohrál s teploměrem a náhle byla teplota nižší a po dvou dnech mohl Markus opustit nemocnici a s týmem odcestovat zpět do Švýcarska. Bez jediného hodu na mistrovství.
Počátky v kategorii mužů nebyly pro Markuse jednoduché. Ve Švýcarsku stále fungovaly dvě organizace a pro spory mezi sebou bylo rozhodnuto, že každá organizace bude mít 3 místa pro mužské reprezentanty. Situace byla značně komplikovaná a je otázkou, zda i spravedlivá, když jedna organizace měla pouze tři závodníky, zatím co druhá jich měla víc a musela vybírat. Složitá komunikace vedla k tomu, že v roce 1984 vyrazili pouze závodníci z jedné organizace a v jiných letech až do roku 1991 Švýcarsko nefigurovalo v soutěži družstvech, ačkoliv závodníků zde bylo šest.
Markuse však náročná nominace neodradila. Touha dostat se do reprezentace ho stále hnala dopředu, až se to skutečně podařilo. Prvním mistrovstvím, na které se probojoval, byla Evropa v norském Oslu roku 1989. Největší přípravu a trénink věnoval Markus disciplínám s multiplikátorem, protože tam cítil největší šance. Kdo ví, jak by zde Markus uspěl, kdyby sekretářka svazu neudělala chybu a nepřihlásila ho pouze do disciplín v osmiboji, kde nebyla multi disciplína ani jedna. Pech jak sviňa.
I tak se ale Markus neztratil. Hned na první disciplíně, mušce skishi, dokázal hodit plný počet bodů a dostal se do rozstřelu, ač skončil bez medaile. Také se dostal do první desítky v zátěžových dálkách, v jednoruči skončil sedmý a v obouruči osmý. V obou disciplínách byl nejlepším švýcarským závodníkem.
O rok později vyrazil s týmem do francouzského města Bordeaux, kde se zúčastnil svého prvního mistrovství světa. Tentokrát byl přihlášen i do multi disciplín. A děly se věci.
V pětiboji a osmiboji se tolik nedařilo. V pětiboji se dostal do první desítky vlastně jenom v arenbergu, kde hodil 98 bodů, a osmiboj si pokazil tím, že nehodil obouručku. Ale pak přišly "jeho" disciplíny. Na začátek lehké rozehřátí v podobě čtvrtého místa v multi skishi, kde ho jedna pětka dělila od bronzové příčky (nebo alespoň rozstřelu). Následovala multi dálka. Souboj, který tenkrát ještě nebyl dělen na základní kolo a finále osmi nejlepších, rozhodoval pouze v základním kole o tom, kdo je nejlepší. A ten rok byl nejlepším americká legenda Chris Korich. Markus však vybojoval stříbro za druhou pozici, když zaostal o cca 1,5 metru. Čtvrté a druhé místo mu však vyneslo v tehdy vyhlašovaném dvojboji multi jeho první titul mistra světa, když za sebou nechal obě americká esa, Steva Rajeffa a Chrise Koricha.
Největší zážitek ale přišel právě s multi dálkou. Tenkrát se Švýcarům povedl double - Markus skončil stříbrný a hned za ním se umístil Peter Hässig. Jednalo se o poslední medaili neuvěřitelně dlouhé a krásné závodnické kariéry tohoto fantastického závodníka. Oslava úspěchu obou reprezentantů stála opravdu za to a dodnes si ji Markus pamatuje. No, asi to zase tak bouřlivé nebylo, když si ji stále pamatuje... :)
V následujícím roce zavítal Markus na další Evropu, tentokrát v Holandsku (Den Haag). I zde se podařilo získat dvě medaile, tentokrát bronz v multi skishi a stříbro v multi dvojboji. Další rok byl bez medaile.
Rok 1993 přinesl nová pravidla. Zmenšily se terče na muše skishi, upravilo roztažení startovních prkýnek kolem plachty, odstranila se muška kombinace. O rok později se ještě nahradily kovové zátěže plastovými.
Ten rok 1994 přinesl Markusovi medaili z jiné než multi disciplíny. Jednalo se o mušku skish, kde taktickým přístupem k rozstřelu házel sice velice pomalu, ale s velkou pečlivostí. Však také doházel jednoznačně nejpomaleji, druhý nejhorší čas byl pořád ještě skoro o minutu rychlejší než Markusův. Jenže Markus dokázal hodit plný počet, což dokázal kromě něj jenom německý Thomas Maire. A tak Markus vybojoval stříbro. A přidal svůj první titul mistra světa i v disciplíně. O víc jak metr přehodil v multi dálce druhého Björna Larsena.
Devadesátá léta byla plná nějakého toho "poprvé". V roce 1995 se poprvé umístil v devítiboji. Tehdy fantastický Henrik Österberg nedal nikomu šanci a vyhrál s náskokem 16 bodů. Markus však skončil stříbrný. První medaile z devítiboje pro Švýcarsko.
První titul mistra světa přišel i v další multi disciplíně - multi skishi. Markus si pro ni musel zaletět až do Jihoafrické republiky a bojovat o ni s americkým Stevem Rajeffem. Oba hodili plný počet a šli do rozhozu. Steve s tím byl hotový rychle, za pět a půl minuty skončil. Měl dvě nuly. Markus šel do rozhozu opět rozvážně. Z tehdy povolených deseti minut času využil téměř celých devět. Ale minul pouze jednou. Fantastické vítězství nad fantastickým soupeřem a další titul mistra světa pro Markuse a Švýcarsko.
Nové tisíciletí a nová pravidla. Finálové účasti na terčích i dálkách. Pro dálky změna, pro někoho k lepšímu, pro někoho k horšímu. Každopádně prvních osm chlapů šlo znovu bojovat ve stejné disciplíně. V roce 2003 přišel další titul.
Evropa v Berlíně se konala na bývalém olympijském stadiónu. Multi dálka byla neskutečně vyrovnaná, prvních osm závodníků bylo v necelých dvou metrech. Markus hodil nejdál, byl blízko 105 metrům. A blízko Markusovi byl německý Jens. Nebylo to jednoduché ve finále. Jens se dokonce dostal až za hranici 106 metrů. Ovšem na Markuse to nestačilo, ten dokázal hodit pět centimetrů za hranici 107 metrů. Druhý mistrovský titul v multi dálce a čtvrtý v pořadí.
Další Evropa a problém - Angličani. Lup lup a Peter Thain byl hnedle za hranici 116 metrů. O pět metrů dál něž kdokoliv jiný. Markus šel do finále ze třetího místa, když na Thaina ztrácel 8 metrů. Finále se ale začíná od nuly a tam už to tak jednoznačné nebylo. Peter Thain se dokázal dostat za 108 metrů, ovšem na Markuse, který se dostal za 110 metrů, to nestačilo. Markus vybojoval již třetí mistrovský titul v této disciplíně.
Do konce prvního desetiletí 21. století přišla ještě jedna poněkud překvapivá zlatá medaile. Ne, že by Markus neuměl házet disciplíny pětiboje, ale málokdy se mu podařilo tam medaili získat, natož zlatou. No, v roce 2008 se to podařilo. V polském Krakowě dokázalo 7 závodníků hodit plný počet na arenbergu. Šlo se do finále. A Markus byl "opět" děsně pomalý. Pět závodníků doházelo za minutu a půl, Markus házel víc jak dvě a čtvrt minuty. Jenže byl taky jediný, kdo dokázal tu stovku hodit podruhé. Rázem z toho byl již šestý mistrovský titul. Po stříbře z roku 2001 a bronzu z roku 2007 ten titul konečně vyšel. Byla to současně poslední medaile, kterou Markus na arenbergu vybojoval.
Na další titul si Markus musel počkat dlouhých pět let. Dojel si pro něj do Německa roku 2013. Tenkrát všechny hodně překvapil na multi skishi český Jan Bombera, který jako jediný závodník dokázal hodit 100 bodů. Markus a dalších pět závodníků měli jeden hod vedle. Finále už ale bylo v režii Markuse. Nejen, že rozvážné a pomalé představení bylo pryč a Markus odházel skoro nejrychleji, ale dokázal také odházet s plným počtem. Tentokrát byla radost dvojnásobná, Švýcarsku ještě cinkl bronz zásluhou druhého Markuse, a to Schwarze.
O rok později v Polsku. A zase ten Bombera. Zase o jeden terč lepší v základním kole. Pro Markuse základní kolo nevypadalo dobře, minul dvakrát a jen tak tak se do finále dostal. Do finále ovšem vletěl stejným tempem jako o rok dřív. A opět to bylo v plném počtu. Tentokrát stál Jan Bombera hned za ním, hodil také do plných, i když o dvě minuty pomaleji.
Polsko však pro Markuse znamenalo další "poprvé". On se totiž dostal do finále i v mušce skishi. Tenkrát se hodilo 11 stovek, ale Markusovi to časově vyšlo. Finále bylo neskutečně napínavé, v zápalu boje a nepříznivého větru nikdo nehodil plný počet. I Markus měl jednu vedle. Ale jel neskutečně rychle a s jednou nulou měl dokonce nejrychlejší čas. Díky tomu se tak stalo poprvé, kdy získal na jednom mistrovství světa dva tituly najednou. Úžasné představení.
Jubilejní desátý titul přišel ve Španělsku v roce 2016. Tam překvapil německý závodník Michael Harter, který hodil plný počet. Markusovi se to povedlo také a s dvěma dalšími Němci za zády, Olafem a Heinzem, věděl, že finále nebude jednoduché. A nasadil tempo. Pravda, nebyl nejrychlejší. Český závodník Jan Bombera již zažíval euforii ze svých výsledků, že si na poslední disciplíně celého mistrovství řekl, že zkusí být nejrychlejší. A nasadil tempo stejné jako Markus. Nebylo to úplně jednoduché v tom házet. Ale Markus to ustál. Přes veškerou snahu zaostal za Bomberou o jednu pouhou sekundu, nicméně hodil plný počet. Desátý titul byl hodně vydřený... :)
Zdálo se, že jediné tituly již přijdou pouze v multi skishi. Ve Švédsku roku 2018 šel Markus do finále s plným počtem. Do finále zase vletěl a byl nejrychlejší. Jenom mu tam jedna pětka uletěla a měl 95 bodů. Polský Jan Kita jel hodně pomalu a rozvážně. Nakonec ale i on minul a kvůli pomalejšímu času skončil až za Markusem. Jedenáctý mistrovský titul byl na světě.
O rok později zavítal Markus do Česka a jako jeden ze tří měl jeden hod vedle. Měl ale nejrychlejší čas, tak startoval úplně na kraji startovního pole. A opět nasadil neskutečné tempo. A tentokrát za plný počet. Stříbrný Polák Tomasz měl o pět bodů a jednu minutu horší výsledek.
Pak přišel covid a rok pauza od nějakého mistrovství. Ono málem nebylo ani to v roce 2021, ale nakonec se to podařilo uskutečnit. Tentokrát v Maďarsku. Neskutečné podmínky. Vítr na letišti lítal všemi směry a nebylo jednoduché to postavit, natož v tom házet. Vítr vynášel kapku doprava a Markus měl velké problémy, aby vybojoval alespoň 80 bodů. Naštěstí to nebyl nejhorší výsledek, opravdu to bylo těžké. Do finále se dostal a jel ve svém nejrychlejším čase, který se přibližoval hranici dvou minut. Dva Češi ale byli lepší, minuli pouze jednou, zatím co Markus minul dvakrát. Byla z toho bronzová medaile.
O den dřív však Markus házel na mušce skishi a probojoval se do finále. Hodil stovku a těch padlo celkem osm. Ve finále někteří letěli jako draci, dva dokonce dokončili pod minutu a čtvrt. To Markus to měl hotové za dvě minuty jedenáct. Jenže na rozdíl od těch rychlých Markus neminul. A rázem z toho byl mistrovský titul. Třináctý. Poslední.
V Tallinu 2022 chyběla trocha štěstí. Finále v mušce skish, ale ve finále jedna vedle. Finále multi skishe, ale jedna vedle a dva závodníci rychlejší. Bronzová, celkově pětačtyřicátá medaile.
Byla to dlouhá cesta. A ještě nekončí!
V té dosavadní to dělalo 45 medailí. Nejvíce v multi skishi (12: 6-3-3) a multi dálce (9: 3-2-4). Také byl hodně úspěšný v devítiboji, kde získal 7 medailí (.-3-4).
Ač medailí v terčových disciplínách pětiboje moc nebylo, dokázal se dostat i na ztrátu pod 10 bodů. Nejlepší výsledek měl v roce 2005, kdy měl ztrátu pouhé 2 body (100-98-100). Ještě zajímavější ztráta byla v kombinaci všech terčových disciplín. V roce 1996 ztratil pouhých 8 bodů (100-92-100-100). Tento výsledek ho dokonce řadí na 4. místo v historických tabulkách.
Za svou kariéru Markus dokázal hodit:
- 19 stovek na mušce skish
- 62,23 metru na mušce dálce jednoruč
- 5 stovek na zátěži arenberg
- 6 stovek na zátěži skish
- 87,96 metru na zátěži dálce jednoruč
- 88,14 metru na mušce dálce obouruč
- 135,86 metru na zátěži dálce obouruč
- 8 stovek na multi skish
- 116,10 metru na multi dálce obouruč
Tak ať se daří dál...