Kdyně
Mistrovství republiky dospělých
Nejvýznamnější soutěž rybářské staršiny Českého a Moravského rybářského svazu. Tentokrát pod organizací Moravského rybářského svazu.

První víkend letošního července se nesl v duchu nejvýznamnější události RT u nás, a to Mistrovství České republiky v rybolovné technice, tentokrát v kategoriích kadetů a starších dospěláků. O pořádání se přihlásila Kroměříž, pobočný spolek Moravského rybářského svazu. Proto přijelo na Pionýrskou louku, ležící na hranici podzámecké zahrady 59 závodnic a závodníků. Na část z nich bylo připraveno 5 disciplín, pro další část 7 disciplín a pro největší fajnšmekry kompletní sada devíti disciplín, které rybolovná technika v současnosti nabízí. Jednotlivé disciplíny se vyhlašovaly pro kadetky nebo kadety a ženy nebo muže. Víceboje pak ještě vzdaly hold těm nejstarším, když se vyhlásila i kategorie veteránů.

Počasí slibovalo pestrou škálu své nabídky. Nechybělo vedro k padnutí, bouřku na ochlazení, mírný deštík na probuzení a trošku toho tepla na závěr. Určitě tak uspokojilo i toho nejnáročnějšího závodníka. Především páteční začátek závodu zařídil, že na těch, kteří se dnes k moři nedostanou, to nebude poznat. Rozhodně se tekutiny hodily. Vycházelo to tak cca 1,5 litru na disciplínu, pokud se člověk zdržel na hřišti víc než jen na své házení.

Na páteční den byly připraveny disciplíny obouruční a multi. To umožnilo těm, co neměli dovolenou nebo zájem o víc než pětiboj, aby vyrazili na závod až po práci a zbytečně nevyjížděli z některých částí republiky pomalu ještě za tmy. Přesto někteří neměli přes české dálnice šanci dojet na první disciplínu včas. Bylo to náročné. Pětiboj se následně házel kompletně v sobotu.

Pravidla říkají, že pro finále 6 dívek a žen je potřeba, aby házelo disciplínu alespoň 9 účastníc. U chlapců a mužů je pak pro finále 8 závodníků potřeba alespoň 12 účastníků disciplíny. To znamenalo, že ženské kategorie neměly finále vůbec (třeba na multi disciplínách byla pouze jedna závodnice) a pouze muži házeli svá finále. U kadetů chyběl jeden kluk navíc. V sobotu se až na ženy pořádalo finále ve všech kategoriích. Ženy byly vyhlašovány podle pořadí v základním kole.

Moravský rybářský svaz přijel za Jihlavu reprezentovat pouze Karel, který si tak užil jeden závod, kde se mohl soustředit kompletně na svoje výkony. Stejně ale zkoušel pomáhat i Zuzce a dalších lidem, kteří se ho zeptali, zda by měl čas za nimi skočit při dálkových disciplínách. Takže byl zase ve svém živlu, kdy jednomu závodníkovi pomáhal, a pak zdrhal pro své vybavení, protože měl jít házet. Času na nudu moc nebylo.

Nature

Zahajovalo se disciplínou D8 - Multi skish. Karel si disciplínu zkusil prohodit a k jeho překvapení měl problém minout, z prvních asi 20 hodů pouze dvakrát minul poslední terč. Po pauze, způsobené oficiálním zahájením závodu, šel házet jako první a k jeho překvapení měl pro změnu problém trefit, z prvních asi 10 hodů zasáhl asi jenom třikrát. V druhém kole už to bylo lepší, ale na víc jak 55 bodů se to nevytáhlo. Bylo jasné, že na placku v devítiboji to nevypadá. To Zuzka neházela vůbec, nemohla odjet z práce dřív. Multi skish v ženách nakonec házela pouze jedna závodnice, které se podařilo disciplínu vyhrát.

Čest Moravského rybářského svazu hájili v medailemi Robert se svou zlatou a Adéla se stříbrem.

Nature

Po odházení multi skishe že vytáhly předpřipravené výseče na multi dálku (D9) a mohla se zahájit. Házelo se ve dvou sledech, takže napřed házeli muži sami a v druhém sledu si to rozdali kadeti, kadetky a žena.

Karlovi se podařilo postoupit do finále ze čtvrtého místa. Již v základním kole pociťoval, že asi nemá úplně dost vlasce na navijáků, protože při nejlepším hodu se zdálo, že kapka napnula vlasec až do navijáku a skočila zpátky. Po doplnění vlasce pro finále se Karlovi podařilo jako jedinému překonat hranici 100 metrů a tak vybojoval pro Moravský rybářský svaz další zlatou medaili. Jen o 3,5 metrů se za něj zařadil parťák z týmu, kroměřížský Jarda. Brno tak bralo zlato a stříbro.

Mužské medaile doplnil ještě v kadetech Robert o bronz a v kadetkách Julie o další stříbro.

Nature

A pokračovalo se vesele třetí disciplínou, kterou házeli pouze muži a kadeti. Jednalo se o zátěž dálku obouruč (D7). Zde se začal projevovat protivítr, který byl občas dost nepříjemný, a kdo to neuměl poslat aspoň trošku níž, tomu se zátěž zastavila ve vzduchu a vrátila se zpátky.

Karlovi se podařilo dostat opět do finále ze čtvrtého místa, ale tentokrát na něm zůstal i po finále. Ač si odhody užíval, na medaili mu chybělo cca půl metru. Čest Moravy hájil kroměřížský Jarda, který vybojoval svou další stříbrnou medaili. Další zástupci Moravského rybářského svazu skončili na čtvrtém, pátém a šestém místě.

V kadetech ještě Jardu doplnil kroměřížský Radek, kterému se podařilo vybojovat také stříbrnou medaili.

Nature

Rozhodně to nevypadalo, že by se vítr měl otočit zpátky, a tak pořadatelé rychle přestavěli výseč a házela se poslední disciplína dne, muška dálka obouruč (D6).

Karel si to dělal zajímavý, hned prvním hodem přetrhnul handku a musel jí navázat znovu. Než se dostal k druhému hodu, polovina času byla pryč, takže mu zbyl čas pouze na čtyři hody. Menším zázrakem mu následný hod vyletěl za hranici 80 metrů, ale ostatní už tak daleko nedostal. Naštěstí pro něj se postupuje na základě delšího hodu, takže postoupil do finále z druhého místa. Tam se mu podařilo poslat jeden hod až do vzdálenosti 86 metrů. Nakonec to však stačilo pouze na druhé místo.

Moravský rybářský svaz měl ve finále další tři závodníky a díky hodu za 80 metrů se na bronzovou příčku dostal Miloš. Ostatní obsadili páté a šesté místo.

A v kadetech ještě Radek doplnil sbírku o další bronz.

Nature

To bylo pro páteční závodění vše. Zbývalo vyhlásit medailisty jednotlivých kategorií, zpracovat večeři a odebrat se k relaxaci na ubytovnu či místních relaxačních zařízení (bary a podobně). Bylo štěstí, jak se vše stihlo a závodníci se zvládli ubytovat. Do Kroměříže totiž zavítala bouřka a pročistila nejen příjezdové komunikace, ale i velmi teplý vzduch.

Ráno se za většího mrholení až menšího deště odjíždělo na hřiště k připraveným terčovým disciplínám pětiboje. Tentokrát se již sešlo všech 59 závodníků, z nichž jeden vzdal pro zdravotní komplikace.

Kolem půl deváté se závod rozjel podruhé. Tentokrát se již zapojila i Zuzka.

Nature

Na mušce skish (D1) padlo celkem 15 stovek, hodily je 2 kadetky, 1 žena, 6 mužů a 7 kadetů. Ve finále už to bylo složitější, jak si všichni byli vědomi, že při shodě výsledků rozhoduje o lepším postavení rychlejší čas. Karel zkusil hodit nejrychleji, jak to šlo, což mu sice zařídilo nejrychlejší čas, ale s pěti nulama skončil sedmý. To Zuzka vybojovala zlato, protože jiná žena plný počet bodů nehodila.

V mužích i kadetech nakonec všichni, co dokázali hodit stovku i podruhé, brali medaili. Z MRS to nebyl nikdo.

Nature

Téměř okamžitě po skončení finálových kol na mušce skishi se rozjela zátěž arenberg (D3). Zde padla pouze jediná stovka napříč všemi kategoriemi. Šest závodníků poté ještě hodilo těsných 98 bodů. A to včetně Zuzky, která tak vybojovala svou druhou zlatou medaili.

Karel se tentokrát vracel ke starému prutu a nevypadalo to špatně, pouze dvakrát hodil osmičku. Naštěstí z toho bylo finále ze sedmého místa. Tam Karel trochu přidal do kroku a vše vycházelo až do hodů zleva, kde při odhodu skočil před brzdící prst překlapěč a Karel musel lovit místo, kudy se dostat prstem k cívce, aby zabrzdil hod. Poprvé to ještě se štěstím dokázal a zasáhl černý terč, podruhé však zátěž přebrzdil, a tak dopadla asi deset centimetrů před terč. Zlato tak bral Karel Světelský, který jako jediný dokázal hodit plný počet bodů. Že mu začaly terče jít, dokázal již týden před republikou, kde jako jediný dokázal hodit 300 na všech třech terčových disciplínách. Jihlavský Karel nakonec díky pouze jediné osmičce vybojoval stříbro.

Naneštěstí to byla jediná medaile pro Brno, v kadetech terčoví mistři skončili pod medailovými pozicemi.

Nature

A na řadu přišla poslední terčová disciplína - zátěž skish (D4). Zde se opět zazlatilo Zuzce, která tak brala zlato na všech terčových disciplínách. To Karel těžce selhal. Tři hody mimo terč poslaly sny o medaili z víceboje úplně do háje a Karel moc nepomohl ani týmu, do kterého se počítaly i jeho výsledky.

Čest Moravského rybářského svazu hájil ve finále kroměřížský Jarda a také Martin, který si přišel po patnácti letech vyzkoušet házení, ve kterém jako junior a jeden rok i jako dospělý reprezentoval Českou republiku na mistrovství světa. Ukázalo se, že Martin skoro nic nezapomněl, když soustředěným výkonem vybojoval bronzovou medaili.

Pokud kadeti selhali na arenbergu, pak Robert nenechal nic náhodě. Jako jeden ze dvou závodníků hodil plný počet a ve finále to zopakoval, dokonce v rychlejším čase. Díky tomu vybojoval zlatou medaili. V kadetkách ho pak doplnila Adéla svou bronzovou medailí.

Nature

Po terčových disciplínách přišel čas na oběd a dálkové disciplíny. Začínalo se muškou dálkou (D2).

Vítr začal zlobit a nešel konstantně jedním směrem. Jak bylo vidět na ukazateli směru větru, který stál na konci výsečí, vítr šel většinou krásně do zad. To by ovšem musel být člověk u něj. Na druh straně hřiště, kde stáli závodníci, dost často vítr foukal proti. Jednosměrného větru po celý závod se letos asi nedočkáme. Přesto se dalo najít místa, kdy vítr šel do zad. Každý měl alespoň jednu až dvě minutky, kdy hod mohl jít s podporou větru. Stačilo to jenom trefit v tu správnou chvíli a nepokazit to technicky.

Zuzka si vybrala slabší chvilku, muška se opět projevila jako slabší disciplína. Byl z toho alespoň bronz. To Karlovi se podařilo jednu pozitivní chvilku trefit a jeho nejdelší hod doletěl nejdál, takže postupoval z prvního místa do finále. Zde nejdelší hod zopakoval a s náskokem 1,4 metru vyhrál svou druhou zlatou medaili pro Moravský rybářský svaz. Další parťáci z týmu skončili ve finále na pátém a sedmém místě.

Muška dálka se ukázala jako slabina MRS v kadetských kategoriích, brala se šestá nebo osmé místo.

Nature

A přišla poslední disciplína - zátěž dálka jednoruč (D5). Vítr byl stále nevyzpytatelný. Občas se opět objevilo místo, kdy se dalo hodit dobře, problém byl v tom, že každý závodník přišel na start a měl pouze jednu minutu na odhod, což nemuselo stačit na to, aby dobrý vítr přišel. Ale bojovali všichni. Zuzka nakonec získala stříbro, když jí na zlatou medaili chyběl přesně jeden metr. Karlovi to moc nešlo. Ačkoliv do hodu dával hodně síly, kapka lítala moc vysoko a vítr jí zastavil. Nakonec se probojoval až do finále z posledního postupového místa, ale ve finále skončil pátý kousek před šestým parťákem Martinem a kousek za parťákem Milošem na čtvrtém místě a bronzovým Jardou.

V kadetech jsme měli také želízko v ohni, ale Ondra nakonec skončil čtvrtý. Medaili tak brala v kadetkách alespoň stříbrná Adéla.

Nature

A to bylo vše.

V kategorii kadetek vybojovala chropyňská Adéla stříbrnou medaili. Tu samou medaili vybojovala i v sedmiboji, kde jí doplnila bronzová Julie z Velkých Pavlovic.

V kategorii kadetů se nám největší esa z jižní Moravy usadili na čtvrtém a pátém místě. Ti samí pak skončili na úplně stejných pozicích i v sedmiboji. Nakonec si ale medaili odnesli. Robert vybojoval v devítiboji zlatou medaili a Ondra vybojoval bronzovou

V ženách jsme zástupkyni neměli. Celkově vyhrála pětiboj Zuzka, která vyhrála s náskokem 7 bodů.

Nejlepším jihomoravákem byl kroměřížský Jarda. V pětiboji zazářil druhým místem, bronzem v sedmiboji a dalším bronzem i v devítiboji. Zezadu ho jistil Karel na čtvrtém místě v pětiboji a devítiboji a na pátém v sedmiboji.

V soutěži družstev zase po několika letech stál Moravský rybářský svaz na prvním místě. Tým ve složení Jura, Jarda, Miloš a Karel zvítězil s těsným náskokem 6 bodů.

Nature

A to bylo vše.

Karel se loučil z republikou ziskem třech zlatých a dvou stříbrných medailí.

To Zuzka brala 5 zlatých, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Je škoda, že se nemohla zúčastnit multi disciplín, zřejmě by ještě něco přidala.

Tak snad se zadaří na mistrovství světa v Tallinu.